Bozkurt Belediyesi sınırları içinde, cenaze ve defin işlemleri, belediyemiz tarafından yapılmaktadır. Belediyemiz; Belediye Tabiplikleri, Hastane ve diğer Sağlık Kuruluşları, Adli Tıp ve Savcılık tarafından ‘gömme izin kağıdı’ düzenlenerek sevk edilen veya vatandaşlar tarafından ‘ölüm belgesi kağıdı’ ile başvurusu yapılan cenazelerin cenaze ve defin işlemlerinin yapılarak kaldırılması görevini yürütmektedir. Bozkurt Belediyesi sınırları içinde cenazelerle ilgili tüm faaliyetler Belediyeye verilmiştir. Yasalarla bildirimi zorunlu tutulan bulaşıcı hastalıklardan ölenlerin durumları defin muamelesi yapılırken belediyemize bildirilir. Bu hastalıklardan ölenler için gerekli tedbirlerin (İlaçlama, kireçleme vb.) alınması sağlanır.

CENAZE OLDUĞU ANDA YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

1 – Ölüm olayı normal nedenlerle evde meydana gelmiş ise; Ölen kişiye ait nüfus cüzdanının aslı ile ölen kişinin nüfus cüzdanının bulunmaması durumunda ölen kişinin yakınlarından ölen kişinin adı soyadı ve T.C. Kimlik numarasının yazılı beyanı ile merkez toplum sağlığı merkezine başvuru yaparak ölüm belgesi alınır.

2- Ölüm olayı normal nedenlerle mesai saatleri dışında evde meydana gelmiş ise; Ölen kişiye ait nüfus cüzdanının aslı ile ölen kişinin nüfus cüzdanının bulunmaması durumunda ölen kişinin yakınlarından ölen kişinin adı soyadı ve T.C. Kimlik numarasının yazılı beyanı ile ölüm bildirim sistemi (ÖBS) nöbet listesindeki nöbetçi doktora başvuru yapılarak ölüm belgesi alınır.

3  – Ölüm olayı normal nedenlerle hastanede meydana gelmiş ise; Hastanenin düzenleyeceği ölüm belgesi alınır.

4  – Adli Tıp Morgunda bulunan cenazeler için yapılacak işlemler: Adli Tıp Kurumunun düzenleyeceği ölüm belgesi alınır.

5  – Yurt dışından gelen cenazeler için: Havalimanı doktorunun düzenleyeceği Defin raporu alınır.

Cenaze Defin İşlemleri Nasıl Yapılır:

Belediye Tabipliklerinden, Hastane ve diğer sağlık kuruluşlarından, Adli Tıp veya Savcılık tarafından düzenlenen “Ölüm Belgesi”, Hava limanları doktorlarından alman “Defin Raporu” ile Mezarlıklar Şefliğine müracaat edilir. Mezar yeri bulunmayan cenazeler için görevliler tarafından müsait olan yerden mezar yeri tespiti yapılır. Cenaze yakını vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda cenazenin evden, hastaneden alınması, cenazenin yıkanması, kefenlenmesi, istenilen camiye nakledilmesi, cenazenin camiden mezarlığa nakledilmesi, mezar yeri ve mezar yerinin usulüne uygun şekilde kazılması ve hazırlanması, mezar tahtası, görevliler tarafından yerine getirilir.


Web Tasarım ve Programlama Tasarım ve Programlama
Bozkurt Belediye Başkanı

Bozkurt Belediye Başkanı

Muammer YANIK
Bozkurt Belediye Başkanı

Bozkurt Belediye Başkanı

Muammer YANIK