Bozkurtspor


Bozkurt’ta ilk sportif faaliyetler, 1920’li yılların ortalarına doğru, Cumhuriyet’in ilanı ve halkın Avrupalılaştırılması çabalarının yanı sıra; o yıllarda yeni kurulan Pazaryeri belediyesinin teşviği ile başlamıştır. Belediye tarafından spor faaliyetlerinin içinde yer alan gençleri bir çatı alrında toplamak maksadı ile bir gençlik mahfili (Gençlik Lokali) faaliyete sokularak, gençlern sportif faaliyetler içersinde yer almaları desteklenmiştir.

Ancak o dönemdeki faaliyetler büyük ölçüde yaz ayları içersinde icra edilir ve genellikşe ata sporlarımhız güreş ve binicilik sporları yapılırdı. Bu faaliyetlerin belirli bir düzeni yoktu. Bayram ve panayır günleri ile düğünler bu sporların yapıldığı önemli günlerdi. Bu durum Bozkurt’un ilçe olduğu 1953 yılına kadar devam etmiştir.

Bu tarihten itibaren spor faaliyetlerinin daha düzenli yapılmasını desteklemek ve modern sporları tanıtmak amacı ile bir spor kulübü kurulması çalışmaları başlatılmıştır. Nihayet 1954 yılına gelindiğinde Bozkurt Gençlik ve Spor Kulübü kurularak tescil ettirilmiştir.

Spor kulübünün kurulmasından sonra futbol ve voleybol sporları ön plana çıkmaya başlamış, ilçede ilk kez futbol ve voleybol takımları oluşturulmuştur.


Web Tasarım ve Programlama Tasarım ve Programlama
Bozkurt Belediye Başkanı

Bozkurt Belediye Başkanı

Muammer YANIK
Bozkurt Belediye Başkanı

Bozkurt Belediye Başkanı

Muammer YANIK